2020 • LKTI • Kieti viršeliai • 18×25 cm • 820 p. • Faksimilės • Santrauka anglų kalba • Iliustracijos • Asmenvardžių rodyklė •
ISBN 978-609-8231-18-2
ISSN 2669=1620
Šis tomas skirtas Sūduvių knygelės analizei, paremtai nauja teorine metodologija. Autorius pateikia jo suformuluotą mitologemų semantinio prototipo retrogradinės analizės metodą ir jį pritaiko sūduvių tautos kultūrologinei faktografijai, kalbos sisteminiams dėsningumams, vakarų baltų kalbų fonomorfologinių kaitų tipologijai tirti ir kt. Knyga taikliai struktūruota pagal autentišką XVI a. Sūduvių knygelės naratyvo kompoziciją.
Tyrimas ir dėstymas yra aiškiai struktūruoti. Taikliai ir argumentuotai analizuojama istoriografija. Kritiškai vertinama teorinė metodologija, kuria mokslininkai remiasi, tirdami mitonimus.
Etnologiniu teoriniu požiūriu reikšmingi Jono Balio lietuvių (žemaičių) tikėjimo vertinimai, paremti leksemų polisemijos ypatumais. Įdomi baltų pagonybės liekanų, t. y. tikėjimų aitvarais, velniais ir pan., interpretacija. R. Kregždžio teorinė metodologija išsiskiria pragmatiniu požiūriu į semantiką.
Lietuvos etnologija, kuriai įtakos turėjo Getingeno mokyklos tradicija, paremta istoriniais ir lingvistiniais motyvais, puoselėta ryškių pasekėjų Europoje (tarp jų – Jakobo ir Vilhelmo Grimų) ir Rusijos imperijoje, sulaukė R. Kregždžio įdomaus naujo religijos problematikos tyrimo.
dr. Vida Savoniakaitė (Lietuvos istorijos institutas)
Šiuo tomu autorius tęsia savo publikacijų Baltų mitologemų etimologijos žodynas seriją, kurią pradėjo pirmąja monografija Kristburgo sutartis (Vilnius, 2012). Kaip ir ankstesnėje monografijoje bei kitose savo publikacijose autorius, remdamasis plačia šaltinių bei literatūros analize, meta iššūkį mokslinei visuomenei, kritikuoja daugelį ligšiolinių hipotezių ir aksiomų. Autorius parodo, kad daugelis tvirtinimų neatitinka mokslinių kriterijų, todėl dažnai koreguotini.
Šioje knygoje autorius nagrinėja vieną svarbiausių vakarų baltų mitologijos šaltinių – „Der vnglaubigen Sudauen...“, arba Sūduvių knygelę (XVI a. pradžia). Šaltinis svarbus tuo, kad jame minimi daugelis sūduvių mitonimų, vėliau cituojamų kitų autorių veikaluose. Tiriamąją medžiagą sudaro vakarų baltams priskiriami mitonimai bei jų galimi kitų tautų (rytų baltų, vakarų slavų ir germanų) atitikmenys. Vieni šių mitonimų, autoriaus teigimu, yra indigenūs, kiti – skolinti, taip pat fiktyvūs neologizmai.
R. Kregždys atliko labai kruopštų ir detalų darbą, kuris plečia ir gilina mūsų supratimą ne tik apie konkretaus šaltinio – Sūduvių knygelės atsiradimo istoriją, bet ir apie baltų mitologijos, o ypač mitografijos istoriją.
prof. habil. dr. Pēteris Vanags (Stocholms universitet)
Baltų mitologemų etimologijos žodynas II: Sūduvių knygelė (Turinys)Adresas: Saltoniškių g. 58,
LT-08105, Vilnius
Į. k. 111961791
Tel./faks. +370 5 275 1898
El. paštas: LKTI@LKTI.LT
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |