Atgal

Penktasis LKTI doktorantų seminaras

2023-11-10

Reduced Breathe by Maya Almeida



DOKTORANTŲ SEMINARAI


Informuojame, kad 2023 m. lapkričio 14 d. vyks penktasis LKTI doktorantų seminaras.

Prelegentas – LKTI Šiuolaikinės filosofijos skyriaus IV k. doktorantas Aistis Žekevičius, kurio pranešime bus nagrinėjama planetinės biopolitikos paradigma. Pranešimą komentuos kviestiniai mokslininkai: Vytauto Didžiojo universiteto doc. dr. Jurga Jonutytė ir dr. Denis Petrina.

Pranešimo pavadinimas: Visuotinė teisė į gyvybę ir planetinės biopolitikos paradigma

Santrauka: Dar 2020 m. kovo mėn., pasaulio šalims pradėjus uždarinėti sienas, o lėktuvams – apleisti oro erdves, atrodė, kad net griežčiausių priemonių, taikomų siekiant užkardyti mirtino viruso sklaidą, kaip antai laikina valstybių izoliacija ir privalomas pasaulinis karantinas, nepakaks norint užtikrinti planetos daugio gyvastingumą. Po pandemijos jau akivaizdu, kad ši „mąstyk globaliai, veik lokaliai“ pobūdžio paradigma buvo neveiksminga kovojant su COVID-19, nes pandemija tik dar labiau apnuogino rasės principu, kūnų eikvojimu ir diferencijuotu pažeidžiamumu grįstą biopolitiką. Tačiau realaus planetinio mąstymo, kuris aprėptų ne tik pasaulio populiacijas, bet ir ištisas ekosistemas, pastaraisiais dešimtmečiais trūko ne tik praktinėje politikoje, bet ir dominuojančiame biopolitinės teorijos diskurse. Visi šie veiksniai leido iškelti aibę klausimų, į kuriuos autorius mėgina atsakyti šio pristatymo metu. Ar galima kalbėti apie visuotinę teisę į gyvybę popandeminiame pasaulyje? Jei taip, kokie mechanizmai užtikrina, kad teisė į gyvybę būtų paskirstyta vienodai, kai tuo tarpu galimybė dirbti iš namų tampa šių laikų privilegija, o vadinamieji būtinieji darbuotojai, kuriuos kur kas tiksliau nusakytų pakeičiamųjų darbuotojų kategorija, neturi kito pasirinkimo ir turi toliau užsidirbti pragyvenimui rizikuodami savo sveikata ir puikiai suvokdami, kad šis flirtas su patogenais gali tapti lėtos ir pirmalaikės mirties priežastimi? Ar toks reiškinys kaip planetinė biopolitika apskritai įgyvendinamas, žvelgiant tiek iš teorinės pusės, tiek vertinant faktinę popandeminę būklę?


Pranešime autorius remiasi biopolitine ir postkolonijine teorija, pirmiausia iš Kamerūno kilusio filosofo Achille‘io Mbembe‘s ir JAV technologijų filosofo Benjamino H. Brattono tyrimais, ir kvestionuoja tiek teorines, tiek praktines planetinės biopolitikos įgyvendinimo galimybes artimiausioje ateityje.

Seminaro vieta: Lietuvos kultūros tyrimų institutas (Saltoniškių g. 58, Vilnius), 216 salė.
Seminaro data ir laikas: 2023 m. lapkričio 14 d. 17 val.
Trukmė: 90 min.

Nuotrauka asociatyvinė, autorė – Maya Almeida.